Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkoušky ZOP, ZPU

21. 4. 2008

V neděli 20.dubna 08 jsem se s malinou Čaky a šiperátkem Šipem zúčastnila poslušnostních zkoušek ZOP (Čaky) a ZPU1 (Šip).

Na tyto zkoušky jsme se připravovali asi 2 měsíce, ale nikterak intenzivně, jen tak občas jsme si během pár minut pocvičili někde na cestě na vycházce.

S masíčkem či míčkem v ruce to vypadalo celkem nadějně, ale ze zkušeností se Šipem na zkoušce ZOP před 3 lety vím, že bez odměny v ruce může vše vypadat zcela jinak.

Jako obvykle nezklamalo počasí, bylo po dešti, mrholilo, ale nakonec mohlo být ještě hůř.

Ráno jsme se dostavili přesně na sraz, ale protože všichni účastníci již byli na místě, nestihla jsem se ani pořádně vynervovat a již jsem s Čaky nastupovala na plac. Šly jsme totiž jako první dvojice a my začínaly odložením.

Dopadlo to dobře, Čaky se sice hnízdila a převalovala, ale vydržela ležet na místě. Následující poslušnost byla asi slušná, neboť jsme ztratily pouhé 3 bodíky, z toho 1 byl můj za slabý povel sedni a 2 bodíky za pastvu při ovladatelnosti bez vodítka. Asi se Čaky při pochodování nudila, tak se cestou pásla a žvýkala stéblo :-D.

Jinak vše za plné, takže jsme ZOP splnily na výborně se ziskem 97 bodíků.

Šip chudáček taky začínal odložením, ale s tím naštěstí nemá žádný problém, vždyť v nácviku jsem podle jeho polohy vždy věděla, o kolik se Čaky posunula. Když jsem se k němu vrátila, ležel si s nataženýma zadníma nohama, jako by bylo to největší vedro a bylo potřeba se chladit.

Poslušnost bez vodítka byla celkem slušná, dokonce mu svitlo při povelu vstaň (to byl marný dvouměsíční boj, kdy Šip naprosto nechápal, co že to vlastně má dělat), takže vstal a setrval v takovém podivném postoji, až se rozhodčí začal smát. Další smích byl u aportu, který Šipeček naprosto perfektně přinesl a efektně mi ho vyplivl pod nohy, sedl a čekal, kdy už ho zase hodím.

Poslední největší sranda byla při hlídání předmětu, já jsem totiž Šipa učila sedět u batohu a pan rozhodčí vyžadoval polohu v leže, no ustáli jsme to, Šip si lehl, na figuranta dvakrát něžně vybafl, ale protože nikam neodešel, byl za to náležitě ohodnocen.

Celkem Šipeček obstál ve zkoušce ZPU1 velmi dobře, ze 150 možných bodů bylo 136 našich a rozšířil tak řídké řady šiperek, které mají oprávnění vystavovat se ve třídě pracovní na nižších typech výstav. Což ovšem nebylo cílem, cílem bylo dokázat, že šiperky jsou cvičitelné a zkoušek schopné a taky na víc zkoušek v PP by mohl konečně přilákat nějakou tu nevěstu, ne?

Takže teď si dáme pauzu na několikero závodů a mezitím se pokusím zajistit nám místo na nějakých zkouškách, abychom se mohli pokusit (s oběma psy) o zkoušku ZZO.