Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kooikerhondje

4. 3. 2009

Prvního listopadu 2008 jsem se rozjela přes celou republiku podívat se na tříměsíčního pejska plemene Kooikrehondje - holandského slídiče, a jak už to tak bývá, domů jsem se vracela i s novým přírůstkem jménem Bertíkem. Toto plemeno jsem dosud viděla pouze na obrázku, ale právě podle obrázků v atlasech, a také podle charakteristiky plemene, jsem ho už dlouho chtěla mít doma

Alberto z Ploužnické stáje - jak se nový člen naší smečky jmenuje oficiálně, se narodil 23.7.2008 a vyrostl v opravdové stáji. Už na fotkách mě upoutal roztomilým výrazem a po jeho shlédnutí jsem snad ani nezaváhala, že si doma zase způsobím další problémy s tím, jak je všechny zvládnu. Bertík se mi odvděčil tím, že si mě okamžitě omotal kolem prstu, ale na jeho obranu zase uznávám, že moc nezlobí.

Je to celkem silná osobnost v nenápadném provedení, nenápadně si skoro vždy prosadí svou, ať už je to obsazení mého klínu při odpočinku v křesle či nejtěsnější kontakt se mnou kdekoliv jinde. Doma zatím nedělá problémy, dospělým psům uhýbá, ale tak nějak podlízavě, myslím, že časem právě on bude vůdcem smečky a dosáhne toho nejspíš psychickým nátlakem na ostatní bez nutnosti ukázat svoji fyzickou převahu.

Zatím se tedy věnujeme poslušnosti a stopičkám, za kousek piškotu je ochotný se rozkrájet a velmi rychle se učí a chápe. Štěká na povel, podává obě packy, pro hozený aportek vyrazí za Buršíkem, aport mu sebere a přinese, čekám, že jednou přiaportuje i Buršíka, jak ho neustále chytá za ocas a zadní nohy.

Když něco provede, tváří se provinile, hodí po mě tím svým sladkým kukučem a já se dlouho nedokážu zlobit. Pouze jednou byl asi 20 minut v nemilosti za požívání lidských výkalů, které vyčenichal na procházce a od kterých se ani za kus salámu nehodlal vzdálit. Ale od té doby stačí zaFUJovat a od podobné nežádoucí činnosti raději upustí.

Výstavy : zatím 6x CAJC, 12x BOB, Slovenský šampion, Slovenský šampion krásy mladých, Český junior šampion, 4x CACIB, 3x CAC ČR, 4x CAC SR, CC, Národní vítěz.

Zkoušky: ZZO 56 b.= prospěl výborně, ZOP 98 b.= výborně, ZPU1 129 b.=dobře.

Od léta 2009 také  agilitíme, jeví se celkem jako rychlonožka. Velice ho to baví, za míček by se rozkrájel, trošku mi připomíná Šipečka zamlada. Na jaře 2010 jsme začali běhat v MA1 a na kontě máme první úspěšnou zkoušku.

Zdravotní vyšetření už máme skoro za sebou, pately OK, oficiální RTG DKK 1/1.